Top 5 moich ulubionych lektur.Jako że już zaczął się wrzesień nie mamy tyle czasu na czytanie, a książkami po które sięgamy najczęściej są lektury. Niektóre nie są ciekawe inne wręcz przeciwnie dlatego przygotowałam wam zestawienie 5 moich ulubionych szkolnych lektur, które przeczytałam jak do tej pory :)


#5
"Dziady" Adam Mickiewicz 

Mimo że czytałam jak narazie tylko jedną część "Dziadów" bardzo lubię tą lekturę i już nie mogę się doczekać jak w tym roku będę mogła przeczytać kolejną część ! 

#4
"Śluby panieńskie" i "Zemsta" Aleksander Fredro 

Bardzo lubię Aleksandra Fredro. Jego styl jest lekki i w niektórych momentach naprawdę zabawny co tylko umila przymusową lekturę. Jego dramaty czyta się lekko i przyjemnie, aż nabrałam ochoty ponownie po nie sięgnąć. 

#3
"Balladyna" Juliusz Słowacki

Nie jestem w stanie wam powiedzieć jak wielkie emocje towarzyszyły mi przy czytaniu tej lektury. Uwielbiam ją niezmiennie już od wielu lat. 

#2
"Chłopcy z Placu Broni" Ferenc Molnar

Jejku, co to były za emocje ! Pierwsza książka na której płakałam rzewnymi łzami i do tej pory uwielbiam do niej wracać. Przesłanie jakie niosła, jej wielkość są nieopisane i z chęcią czytałabym ją w kółko i w kółko. 

#1
"Mały Książę" Antoine de-Saint Exuperie 

Nie sądziliście chyba że w tym zestawieniu zabraknie mojej ukochanej książki ? Odkąd ją przeczytałam jestem w niej zakochana. Jest to jedna z moich ulubionych pozycji za całokształt. Wspaniałe wykonanie, niesamowite przesłanie i ponadczasowość którą z roku na rok coraz bardziej doceniam. 

#Bonus 

Jakie by było zestawienie bez bonusu ? Dzisiaj bonusem są dwaj wielcy poeci a mianowicie Krzysztof Kamil Baczyński i Bolesław Leśmian. Ich prozę cenię niesamowicie. Uwielbiam ich styl, ukryte znaczenia, metafory. Wszystko wspaniale się dopełnia i pozwala czytelnikowi wczuć się w klimat jaki panował podczas tworzenia dzieła :)

12 komentarzy:

 1. Co do "Dziadów" - intuicja karze mi napisać, iż pewnie chodzi o "Część II". W trzeciej już nie jest tak kolorowo i zrozumiale, ale fakt faktem, to bardzo intrygująca i dobra lektura. Sama uwielbiam "Małego Księcia" - bez dwóch zdań! Natomiast większość lektur, które pokochałam pochodzi z okresu liceum, jak chociażby "Lalka" czy "Zbrodnia i kara". :D
  Pozdrawiam
  A.

  http://chaosmysli.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem strasznie antylekturowa. Nie znoszę ich. Jednak z tych, które dobrze wspominam i zapadły mi w pamięć wymieniłabym "Tango" Mrożka i "Inny świat" ;)

  Pozdrawiam :) Insane z przy-goracej-herbacie.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Mały Książę & Chłopcy z placu Broni <3 W tym roku czytam Zemstę i jestem jej bardzo ciekawa :)

  http://bookocholic.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Drugą i czwartą część "Dziadów" lubię, ale za trzecią nie przepadam, nudziła mnie. "Balladynę" także lubię. Świetnymi lekturami są także: "Mistrz i Małgorzata", "Zbrodnia i kara" oraz wszystko od Szekspira! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nominowałam Cię do Libster Blog Awards! :D Więcej szczegółów na http://przeczytaj-zakochaj-sie.blogspot.com/2015/09/libster-blog-award-2.html.

  Pozdrawiam :*

  OdpowiedzUsuń
 6. O tak "Małego Księcia" również uwielbiam :)
  www.oczytane.blog.pl

  OdpowiedzUsuń
 7. "Mały Książę" jest faktycznie rewelacyjny, podobnie jak wiersze Baczyńskiego.

  OdpowiedzUsuń
 8. Miałem nadzieję, że na liście nie będzie "Potopu" :D Jedyna lektura, któej nie udało mi się przeczytać w całym życiu. I nadal czeka na nadrobienie... ;/
  Natomiast do listy chętnie bym dopisał... "Lorda Jima" :) Wszyscy w klasie narzekali, że jaki syf, jakie smęty, a mnie się baaaardzo podobało i nie potrafię racjonalnie wytłumaczyć, dlaczego...

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja uwielbiam część III Dziadów! Albo nie, uwielbiam całe Dziady - jedyne dzieło Mickiewicza, jakie trawię. Zgodzę się z Tobą również w przypadku "Małego księcia" - za każdym razem rozumiem tę książkę inaczej.

  OdpowiedzUsuń
 10. Chłopcy z placu broni - cudowna książka. Jednak Balladyna zdecydowanie nie jest moją idolką wśród lektur

  OdpowiedzUsuń
 11. Ciekawy tag :) Podobał mi się jeszcze RIP IT or SHIP IT
  zapraszam na ,mojego bloga > http://ksiegoteka.blogspot.com/ chętnie przyjmę nominacje do kolejnych tagów !

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 Poczytajmy coś ! , Blogger