Musisz dostrzec cuda, żeby się działy cuda.- recenzja książki Oddam ci słońce Jandy NelsonMusisz dostrzec cuda, żeby się działy cuda.


O książce Jandy Nelson słyszałam bardzo dużo dobrego i byłam niesamowicie ciekawa co tak wspaniałego mogła przygotować nam autorka książek dla młodzieży. Zaczynając lekturę nie byłam pewna czy będę w grupie zwolenników tej pozycji czy może zasilę grono osób, którym "Oddam ci słońce" nie przypadło do gustu. Jednak z upływem stron coraz bardziej pochłaniała mnie historia dwójki bliźniaków, która nie jest wcale tak prosta jak na pierwszy rzut oka się nam wydaje.

"Oddam ci słońce" opowiada historię dwójki rodzeństwa Jude i Noah, która opowiedziana jest z dwóch perspektyw. Narratorem wydarzeń z przeszłości jest Noah, młody artysta, nieradzący sobie ze swoimi uczuciami, światem i prawdą o samym sobie. Teraźniejszość ukazana jest z perspektywy jego siostry, która zmaga się z pytaniem kim tak naprawdę jest i dlaczego nagle straciła wszystko to, co najbardziej kochała. 

Historia bliźniaków to opowieść, która od samego początku wciąga czytelnika. Problemy jakie napotykają na swojej drodze mogą spotkać każdego z nas. Jednak bohaterowie różnią się do przeciętnego człowieka diametralnie, są artystami - sztuka i wrażliwość twórcy żyje w nich i pozwala im na odbieranie otaczającego ich świata zupełnie odmiennie od przeciętnego człowieka. Jude i Noah są jeszcze bardzo młodzi, ale niosą na swoich plecach ogromny bagaż doświadczeń i źle podjętych decyzji, których konsekwencje muszą teraz ponieść. Kiedyś byli nierozłączni, teraz nie są w stanie znaleźć wspólnego języka. Każde z nich ma swój powód dlaczego oddala się od najważniejszej osoby swojego życia, zbiór kłamstw jakie każde z nich zebrało nie pozwala im przełamać muru milczenia jaki wokół siebie wybudowali. Autorka ukazuje nam, że bardzo często, zwykła rozmowa może zmienić nasze życie o sto osiemdziesiąt stopni i rozwiązać wiele naszych problemów. Lepiej jest powiedzieć drugiej osobie prawdę i stawić czoło konsekwencją, niż brnąć w kłamstwa, które potrafią zniszczyć wszystko co budowaliśmy przez wiele lat.  

Muszę przyznać, że na początku miałam problem z rozdziałami pisanymi z perspektywy Noah. Niestety nie należy on do postaci, które darzę sympatią. Jest postacią ogromnie wrażliwą, pełną strachu, zamkniętą w swoim maleńkim świecie. Jego zachowanie było dla mnie wielokrotnie niezrozumiałe i ogromnie irytujące. Jednak z każdym rozdziałem zaczęłam zauważać jak Noah się zmienia, jak pomalutku dojrzewa i staje się zupełnie inną osobą, nie porzucając jednak siebie samego, w głębi serca nadal pozostaje artystą o niespodziewanie wielkiej wrażliwości. Z Jude utożsamiałam się już od samego początku i według mnie to ona jest filarem tej powieści. Jest to zagubiona dziewczyna, która małymi kroczkami próbuje odkryć kim tak naprawdę jest. Nie ma łatwego zadania i nie dziwię się, że robiła to co robiła, jej zachowanie było poparte ogromnym smutkiem i poczuciem odrzucenia. Nie potrafiła pogodzić się z zachowaniem matki, nie czuła, że jest dla niej ważna, nie była w stanie, tak jak Noah odnaleźć w niej drogi do własnego serca i tożsamości. Właśnie dlatego tak bardzo jej postać przypadła mi do gustu i uważam, że wiele młodych dziewcząt zobaczy siebie w postaci Jude. Jest to postać wielopłaszczyznowa, która mimo trudnego zadania stara się żyć najlepiej jak potrafi. Wie jakie błędy popełniła i stara się, małymi kroczkami, naprawić to, co kiedyś zniszczyła.

"Oddam ci słońce" to nie tylko książka o sile braterskich więzi. To opowieść o kłamstwie, rodzinie i roli matki w życiu jej dzieci. Bo właśnie postać matki jest tutaj ogromnie ważna. Wiele sytuacji jakie wydarzyły się w życiu rodzeństwa było spowodowane zachowaniem ich matki, która sama była zagubiona w swoim na pozór szczęśliwym życiu. Książka to prawdziwy kołowrotek emocji, ja czytając ją miałam na zmianę łzy w oczach i ogromny uśmiech na twarzy. Autorka gra na emocjach czytelnika, serwuje mu historię obok której nie da się przejść obojętnie. Ogromnie polecam i jestem pewna, że jeszcze nie raz sięgnę po historię Jude i Noah! 


Tytuł: "Oddam ci słońce" 
Autor: Jandy Nelson 
Ilość stron: 374
Wydawnictwo: Otwarte
Kategoria: literatura młodzieżowa 
Ocena 9/10 

2 komentarze:

  1. Też przeczytałam wiele pozytywów na temat książki, ale jakoś jeszcze mnie ten utwór nie skusił. Może kiedyś.

    OdpowiedzUsuń
  2. Największym atutem tej książki, jak dla mnie jest to, iż główny bohaterowie są artystami, a bardzo bym chciała zobaczyć jak inni artyści patrzą na świat. Ponadto już sama fabuła owiana jest dozą tajemniczości, którą muszę rozwikłać.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 Poczytajmy coś ! , Blogger